خبرگزاری ایسنا-خراسان رضوی

اشکهایی که بعد از شکست می ریزیم، همان عرق هایی است که برای پیروزی نریخته ایم...

متن مصاحبه محمد مهدی توکلی با خبرگزاری ایسنا

رییس اداره محیط‌ زیست طبیعی محیط زیست خراسان رضوی:

اکوتوریسم در خراسان رضوی فعال نیست


سرویس: استان ها - خراسان رضوی
کد خبر: 93092615619
چهارشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۵

رییس اداره محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی گفت: متاسفانه علاوه بر تبلیغات فراوان در زمینه طبیعت‌گردی، اکوتوریسم و افزایش تقاضا طی چند سال گذشته تاکنون در استان فعالیتی به صورت رسمی انجام نشده است.

مهدی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، با بیان این‌که در حال حاضر نبود متخصص و مدرس در زمینه اکوتوریسم از چالش‌های اصلی این حوزه در استان است، عنوان کرد: برای رونق صنعت اکوتوریسم، نیازمند تامین زیرساخت‌ها، وجود آموزشگاه‌های تخصصی، وجود راهنمایان اکوتوریسم و آموزش جوامع محلی، مشارکت و همکاری سازمان‌ها و نهادهای مربوطه با موضوع گردشگری و تخصیص اعتبارات و بودجه است.

وی با بیان این‌که تاکنون اقدامی در استان در زمینه اکوتوریسم انجام نشده است، افزود: طبق تعریف انجمن جهانی، اکوتوریسم سفری است مسوولانه به مناطق طبیعی، که موجب حفظ محیط زیست و بهبود زندگی مردم محلی گردد.

رییس اداره محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست خراسان رضوی ادامه داد: اکوتوریسم یکی از انواع فعالیت‌های گردشگری و از زیرمجموعه‌های «طبیعت‌گردی» است که آن را با سایر انواع گردشگری متمایز می‌سازد.

1411815892173_Adel Azizi-35.jpg

ضرورت مشارکت جوامع محلی در اکوتوریسم

توکلی مشارکت جوامع محلی را در مبحث اکوتوریسم از ضروریات اجرای طرح‌های گردشگری در یک منطقه دانست و ادامه داد: این مشارکت می‌تواند به صورت استفاده از توانمندی‌های افراد محلی به عنوان راهنمایان اکوتوریسم باشد.

وی با اشاره به این‌که از اکوتوریسم به عنوان «توریسم پایدار» نیز یاد می‌شود، خاطرنشان کرد: خراسان رضوی با وسعت 11.5 میلیون هکتار یکی از پهناورترین استان‌های کشور است.

رییس اداره محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان اضافه کرد: از جاذبه‌های طبیعی فراوان خراسان رضوی می‌توان به وجود اختلاف ارتفاع حدود 3000 متر، زیستگاه‌‎های متفاوت(کوهستان‌‎های مرتفع، بیابان، دشت‌های وسیع و کویری)، اقلیم، آب‌وهوای متنوع و وجود گونه‌های گیاهی و جانوری فراوان اشاره کرد.

توکلی افزود: هم‌چنین وجود کوه، صخره، جنگل، درختان با ارزش ارس(سرو کوهی)، جنگل‌های پسته وحشی، رود، آب‌گرم، آبشار، غار، سد، رود، روستاهای هدف گردشگری، مناطق نمونه گردشگری، مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و حیات وحش و ... اشاره کرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر خراسان رضوی دارای 41 منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست شامل پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، 21 منطقه حفاظت شده و 13 منطقه شکار ممنوع، به لحاظ تعداد، بیشترین منطقه را در سطح کشور داراست که این مناطق دارای جاذبه‌های طبیعی فراوان و از بکرترین تفرج‌گاه‌های استان محسوب می‌شود.

رییس اداره محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست متولی امر گردشگری نیست، اما به دلیل این‌که تعدادی از فعالیت‌های گردشگری در مناطق تحت مدیریت محیط زیست صورت می‌گیرد، این سازمان به صورت مشترک با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و سایر سازمان‌ها تلاش دارد تا مباحث طبیعت‌گردی را ساماندهی کند.

وی گفت: به همین منظور «کمیته ملی طبیعت‌گردی» با هدف توسعه گردشگری پایدار در ایران از سال 84 در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده، در حال حاضر نیز طی امضاء تفاهم‎نامه سازمان حفاظت محیط زیست و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مقرر شده کمیته‌های هماهنگی طبیعت‌گردی در استان‌ها تشکیل و این موضوع را ساماندهی و مدیریت کنند؛ در حال حاضر هنوز جلسه‌ای در این خصوص در خراسان رضوی برگزار نشده است.

توکلی اضافه کرد: آمار دقیقی از گردشگران و فعالان حوزه اکوتوریسم در دسترس نیست و تنها تورهای یک روزه به صورت پراکنده در سطح استان انجام می‌شود.

مزایا و معایب اکوتوریسم

رییس اداره محیط‌ زیست طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان اظهار کرد: در صورتی که در طبیعت‌گردی اصول حفاظت از محیط زیست رعایت نشود مطمئنا به دلیل این‌که گردشگر به صورت مستقیم با طبیعت بکر، درختان، گیاهان و حیات‌وحش در ارتباط است، می‌تواند اثرات مخربی بر محیط زیست داشته باشد.

توکلی افزود: با فعال شدن گردشگری طبیعت و صنعت اکوتوریسم، مدت ماندگاری زائر و توریسم در استان و به ویژه مشهد افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: از استفاده افراد سودجو نسبت به مناطق حفاظت شده محیط زیست جلوگیری می‌شود و در واقع سازمان محیط زیست بستری است برای مردم و سازمان‌ها که از طبیعت با رعایت ضوابط استفاده کنند.

لینک خبر در ایسنا

/ 1 نظر / 77 بازدید
محمد جواد حافطی

با سلام حضور جناب استاد فرزانه جناب آقای مهندس توکلی. این مصاحبه واقعا فوق العاده است : 1-آسیب شناسی صنعت گردشگری با نگرش اکوتوریسم را به خوبی بیان کرذه ایذ. 2-راهکار های عملی و اجرایی را یرای ارتقا اکوتوریسم در استان خراسان رضوی را ارایه نموده اید. موفق و پایدار باشید.