آغاز آموزش کوهنوردان در خراسان رضوی

شاد ترین مردم لزوماً بهترین چیز ها را ندارند، بلکه بهترین استفاده را از موقعیت ها می کنند...

آغاز آموزش کوهنوردان در خراسان رضوی :

شعار کوهنوردان خراسان رضوی : "هر کوهنورد ،یک محیط بان!"

 بر روی عکس ها کلیک نمایید

درپی آغاز سلسله آموزش های کوهنوردان خراسان رضوی ، به پیشنهاد شرکت کنندگان شعار "هر کوهنورد یک محیط بان " به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، رئیس اداره محیط زیست طبیعی این اداره کل روز گذشته درنخستین نشست اعضای باشگاههای کوهنوردی کاویان و آزادگان خراسان رضوی، در سالن همایش حفاظت محیط زیست استان ، که با استقبال 80 نفر از اعضای باشگاه های یاد شده همراه بود ،از تنوع گونه های زیستی و زیستگاههای وحوش دراستان سخن گفت.

محمد مهدی توکلی نخستین نشست را با پرداختن به موضوع حیات وحش استان آغاز کرد و ضمن اشاره به پاره ای از قوانین شکار و صید و لزوم توجه به اصل 50 قانون اساسی کشور ف از علل متعدد نابودی و انقراض تنوع زیستی گفت.

وی با بیان این موضوع که اکثر کوهنوردان به علت علاقه زیاد به چشم انداز های طبیعی، جزو حافظان طبیعت و مواهب الهی هستند از کوهنوردان خواست در این زمینه فرهنگ سازی کرده و سایر افرادی را که به طبیعت مراجعه می نمایند از مضرات تخریب و نابودی زیستگاههای طبیعی آگاه کنند.

توکلی همچنین عوامل انسانی را مهمترین عامل تخریب محیط زیست و از بین رفتن تنوع زیستی عنوان کرد و آموزش و فرهنگ سازی را موثرترین روش در جهت جلوگیری از بحران های زیست محیطی دانست.

درپایان این نشست طی پرسش و پاسخ ، نسبت به رفع ابهامات موجود درحوزه محیط زیست طبیعی پرداخته شد .

یکی از راهنمایان تورهای طبیعت گردی دراین نشست طی سخنانی ضمن ابراز تأسف از پراکنش زباله ها در طبیعت استان علی رغم پاکسازی های متعدد دوستداران طبیعت گفت : این مقوله به شدت نیازمند فرهنگ سازی و توسعه تعامل با حفاظت محیط زیست استان است .

وی افزود: زمانی که هر طبیعت گرد بتواند به مثابه یک محیط بان دربرابر تخلفات زیست محیطی احساس مسئولیت کرده و مراتب را به این سازمان اطلاع دهد با کاهش این قبیل تخلفات روبرو خواهیم شد.

شایان ذکر است این نشست به عنوان نخستین تعامل اداره کل حفاظت محیط زیست استان و کوهنوردان آغازی مطلوب برای بسط فرهنگ سازی دربین این گروه مسئولیت پذیر و علاقمند بود و از این پس با استمرار این نشست ها قوانین مدیریت پسماند ،راهکار های حفاظت از منابع حیاتی و ارتقاء و بهبود محیط زیست اجتماعی نیز آموزش داده خواهد شد.

/ 1 نظر / 97 بازدید
محمد مرادپور

سلام مقاله ایی به مناسبت 5 ژوئن روز جهانی محیط زیست آماده کردم،خوشحال میشم نظر شمارو در این مورد آگاه بشم. موفق باشید[گل]