سرزمین سبز

اطلاعات جامع گردشگری - جهانگردی و حفظ محیط زیست

 
نشست آموزشی با عنوان; چالشها و فرصتهای حفاظت از تنوع زیستی
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٩
 

نشست آموزشی با عنوان" چالشها و فرصتهای حفاظت از تنوع زیستی" در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد


به گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی  نشست آموزشی درخصوص فرصت ها و چالشهای حفاظت از تنوع زیستی روز گذشته با حضور جمعی از  اساتید و دانشجویان انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست  و معاونت دانشکده یاد شده در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .

رئیس اداره محیط زیست  طبیعی خراسان رضوی طی سخنانی  با اشاره به  مفهوم تنوع زیستی در سه سطح ژن، گونه و اکوسیستم  عنوان داشت : کشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و وجود اقلیم های متفاوت  ، اختلاف دما  و ارتفاع در نقاط مختلف، دارای تنوع زیستی بسیار غنی از انواع گونه های زیستی جانوری و پوشش گیاهی است و از این لحاظ در دنیا جزو کشور های برتر به شمار می رود به نحوی که  حیات وحش سه قاره  دنیا در  ایران مشاهده و گزارش شده است.

محمد مهدی توکلی ادامه داد:  متأسفانه طی چند دهه اخیر به دلیل بی توجهی به مسائل زیست محیطی با روند رو به افزایش نابودی گونه های گیاهی و جانوری و تخریب زیستگا ه ها مواجه هستیم که ادامه این روند ، تأثیرات منفی بر جامعه و همچنین سلامت نسل آینده خواهد گذاشت.

وی ضمن مطرح کردن ارزش های مهم حیات وحش و نقش آن در چرخه حیات و زندگی انسان، عنوان کرد: این موضوع  تاکنون به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته و مهمترین دلایل نابودی تنوع زیستی ، شکار بی رویه و غیر مجاز، وجود تعداد زیاد سلاح های شکاری ،تخریب زیستگاه ها و مناطق بکر طبیعی، وجود زباله و پسماند در طبیعت رودخانه و دریاچه ها، خشکسالی و کاهش منابع آبی و نیز ساخت جاده در محل زیست وحوش است.

توکلی از دانشجویان رشته های مرتبط با محیط زیست درخواست کرد  علم و آموخته های خود را به دیگر اقشار جامعه انتقال دهند و از این رهگذر درحفظ محیط زیست سهیم شوند.

وی در ادامه اظهار داشت:  استان خراسان رضوی  با دارا بودن 41 منطقه  حفاظت شده از حیث تعداد مناطق رتبه اول را در کشور دارد و وجود این پتانسیل و حفاظت مستمر و شبانه روزی از مناطق  توسط  محیط  بانان پر تلاش،  باعث غنای تنوع زیستی شده است.

وی همچنین  از اهداف و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست سخن گفت و به برخی از مهمترین قوانین محیط زیست و جرایم شکار و صید و معرفی گونه های شاخص زیستی استان و طبقه بندی حفاظتی حیات وحش ایران اشاراتی داشت که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

در پایان جلسه، اساتید و دانشجویان  به ارائه  نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در خصوص تداوم برگزاری دوره های آموزشی به صورت تخصصی تاکید شد.

سایر تصاویر در ادامه مطلب...