سرزمین سبز

اطلاعات جامع گردشگری - جهانگردی و حفظ محیط زیست + مطالب مفید

 
اکسپدیشن بین المللی غار در شرق کشور
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٠:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢٦
 

 چیزی که سرنوشت انسان را می سازد، استعدادهایش نیست، انتخابهایش است . . .

به زودی درپی نقشه برداری کاوشگران بین المللی

رکورد بزرگترین غار شرق کشور به "غار کرکس"تعلق خواهد گرفت


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پایان شهریور ماه غار کرکس واقع درمنطقه بزنگان به عنوان بزرگترین غار شرق کشور با حضور غارنوردان و متخصصان بین المللی نقشه برداری خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، حمید صالحی افزود: جمعی از خبرگان زمین شناس، دیرینه شناس و جانور شناس از کشور های بلغارستان، رومانی و لهستان به سرپرستی الکسی ژالوف-رئیس انجمن غارنوردان والکان- به منظوربررسی اقلیم و زیستمندان این غار و نقشه برداری غارنوردان خراسانی را دراین پیمایش همراهی خواهند کرد.

وی ادامه داد:پیش از این پیمایش و اکتشاف این غار توسط اعضای انجمن غارنوردان و باشگاه غارنوردی کاوشگران و نیز همراهی هیئت کوهنوردی به عمل آمده است و نقشه برداری مشترک با غارنوردان بین المللی نیز اواخر شهریور ماه صورت خواهد پذیرفت.

صالحی همچنین گفت :بیش از نیم قرن غار مغان به عنوان بزرگترین غار منطقه بود و با شناسایی غار "زوکنان" در چناران به طول 525 متر این رکورد به زوکنان اختصاص یافت و اکنون با نقشه برداری غار "کرکس" دوباره رکورد بزرگترین غار شرق کشور شکسته خواهد شد.

حمید نظام دوست عضو انجمن غار و غارشناسی استان نیز دراین خصوص ضمن اشاره به اینکه تاکنون بیش از 200 غار در استان خراسان رضوی شناسایی شده گفت: خراسان رضوی به سرزمین غارهای اسرارآمیز معروف است و در میان غارهای شناسایی شده این استان، غار بزنگان و غار مغان دو غار مهمی است که همه ساله گردشگران را برای تماشا به سوی خود جذب می کنند.

وی ادامه داد: چندی پیش نیز در پی اکتشافات صورت گرفته درارتفاعات جنوبی شهرستان چناران ، هشت غار مورد بررسی و نقشه برداری قرار گرفت و بزرگترین غار نیز به نام " زوکنان " در استان مورد شناسایی و نقشه برداری قرار گرفت.

وی افزود: حسب بررسی های به عمل آمده گمانه زنی ها بر این است که غار کرکس دو یا سه برابر غار بزنگان به عنوان برگترین غار منطقه بزنگان باشد و رتبه نخست بزرگترین غار شرق کشور را به خود اختصاص دهد.

نظام دوست افزود: اکسپیدیشن بین المللی جستجو- اکتشاف و نقشه برداری غار توسط انجمن غار و غارشناسی ایرانیان استان خراسان رضوی و باشگاه غارنوردی کاوشگران مشهد با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق و هیئت کوهنوردی خراسان رضوی با حضور غارنوردان و غارشناسانی از کشورهای ایران، بلغارستان، رومانی و لهستان برگزار می گردد.

وی هدف از این برنامه را اکتشاف و نقشه برداری فنی غار کرکس (3 روزه) ، پیمایش و تحقیق غار نمکی اسلام قلعه ( 1 روزه ) و اکتشاف و نقشه برداری فنی غار بتون (3 روزه ) عنوان کرد .

انجمن غارنوردان و غارشناسان ایرانیان یک سازمان مردم نهاد غیردولتی و غیر انتفاعی است که در سال 1389 با اخذ مجوز از معاونت امور سازمان های مردم نهاد مرکز امور اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور بصورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1391 به منظور گسترش فعالیت های غارنوردی در کشور، استان خراسان رضوی به عنوان چهارمین دفتر این انجمن با هدف کشف و شناسائی غارهای جدید، ثبت و نقشه برداری غارهای کشف شده، انجام تحقیقات زمین شناسی و دیرینه شناسی در غارها و پیگیری موضوع مهم و حیاتی حفاظت و پاکسازی غارها درمشهد ایجاد شد.

اطلاعات تکمیلی در سایت :

انجمن غار و غارشناسی خراسان رضوی

 


 
 
دانلود رایگان کلیپ های فرهنگ سازی جمع آوری زباله و پسماند
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱۱
 

اگر صخره و سنگ در مسیر رودخانه زندگی نباشند، صدای آب هرگز زیبا نخواهد بود . . .

با سلام.با توجه به ابراز علاقمندی دوستان عزیز و شرکت کنندگان در دوره های آموزشی زیست محیطی، در این پست 4 کلیپ مربوط به تاثیرات منفی زباله بر طبیعت و حیات جانداران و همچنین کلیپ های فرهنگ سازی در اختیار شما قرار گرفته است.

جهت دانلود هر کدام از فایل ها بر روی عکس مربوطه کلیلک نمایید.

............................................................................

1.کلیپ طبیعت زیبای ایران   - حجم فایل : 2.3 مگابایت

2.کلیپ پرندگان و زباله - حجم فایل : 9.4 مگابایت

3.کلیپ فرهنگ سازی - حجم : 10 مگابایت

4. کلیپ فرهنگ سازی جمع آوری زباله در اماکن عمومی -حجم : 2.8 مگابایت


 
 
دانلود لیست جدید جرایم تخلفات شکار و صید + پوستر جرایم 94
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۱٠
 

اگر نمی توانید کارهای بزرگ انجام دهید، کار های کوچک را به خوبی و با کیفیت به اتمام برسانید...

افزایش جرایم تخلفات شکار و صید در سال 94

با سلام.با توجه به ابلاغ دستور العمل بهای جانوران وحشی از حیث مطالبه ضرر و زیان در روزنامه رسمی مورخ 94/04/31 ، جرایم شکار و صید به شرح جداول ذیل افزایش یافت.

جهت دریافت پوستر با کیفیت مطلوب، بر روی عکس زیر کلیک نمایید

 

حجم پوستر اصلی : 4.8 مگابایت

منبع : اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

لینک دانلود پوستر با فرمت PDF


 
 
اینستاگرام + تلگرام
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٢:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٩
 

موفقیت های بزرگ، چیزی نیستند جز زنجیره ای از تلاش های کوچک روزانه...

با سلام و احترام به کلیه مخاطبان و خوانندگان وبلاگ سرزمین سبز

جهت برقراری ارتباط در فضای مجازی و به اشتراک گذاشتن مطالب و تصاویر زیست محیطی و گردشگری در " اینستاگرام" به آدرس زیر، لطفاً بنده را follow (دنبال) نمایید.ممنون

 

جهت دریافت آدرس اینستاگرام، بر روی عکس فوق کلیک نمایید


شماره تلفن همراه در نرم افزار تلگرام :

09305216620