سرزمین سبز

اطلاعات جامع گردشگری - جهانگردی و حفظ محیط زیست + مطالب مفید

 
نمرات پرنده شناسی
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٩
 

قابل توجه دانشجویان محترم مهندسی منابع طبیعی-دانشگاه خرد گرایان مطهر

نمرات نهایی درس "پرنده شناسی" بر روی پرتال دانشگاه ثبت گردید


 
 
شکار شکارچی
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٤
 

 

((شکار شکارچی))

دانلود کلیپ جذاب شکار تمساح حتماً ببینید...

 

دانلود کلیپ

حجم : 2 مگابایت


 
 
همایش بین المللی توسعه گردشگری
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٢
 

«اطلاعیه»

قابل توجه دانشجویان و اساتید محترم

 

همایش بین المللی علمی - راهبردی توسعه گردشگری جمهوری اسلامی

مهر ماه 93 - مشهد مقدس

برگزار کننده : پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی

سایت همایش

دانلود خبر نامه همایش


 
 
معرفی محیط بان (خانم لیلا مهرجو)
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ٧:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠
 

با سلام

قابل توجه دانشجویان محترم رشته محیط زیست:

لیلا مهرجو یکی از معدود محیط بانان زن ایران است که در شغل محیط بانی انجام وظیفه می کند و تنها محیط بان خانمی است که به عنوان نیروی اجرایی در عرصه های طبیعی و برخورد با متخلفین حضور فعال دارد.

پیشنهاد می شود ادامه این مصاحبه جذاب و دیدگاه ها رو در لینک های زیر (سایت زیست بوم و سایت دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران) مطالعه نمایید.


 

خبر در زیست بوم

خبر در دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران


 
 
نام علمی گونه ها-بیولوژی
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱۳
 

جهت دریافت جدول نام علمی گونه های جزوه درس "بیولوژی حیوانات شکاری" لینک زیر را دانلود نمایید

دانلود فایل


 
 
قسمت دوم جزوه جاذبه های فرهنگی
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱۳
 

با سلام

دانشجویان محترم کاردانی جهانگردی دانشگاه پردیسان، جهت دریافت "قسمت دوم جزوه جاذبه های فرهنگی ایران" لینک زیر را دانلود نمایند

«اکثر سوالات چهارگزینه ای خواهد بود»

دانلود جزوه

حجم 3.5 مگابایت

معرفی منبع :

کتاب شناخت فرهنگ اقوام ایران زمین-ویرایش جدید-مولف(پژوهش و نگارش) : استاد حمید عامریان-انتشارات جهاد دانشگاهی(سازمان انتشارات)-سال 1392- قیمت با احتساب لوح فشرده : 17.000 تومان

 


 
 
نشست آموزشی با عنوان; چالشها و فرصتهای حفاظت از تنوع زیستی
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٩
 

نشست آموزشی با عنوان" چالشها و فرصتهای حفاظت از تنوع زیستی" در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد


به گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی  نشست آموزشی درخصوص فرصت ها و چالشهای حفاظت از تنوع زیستی روز گذشته با حضور جمعی از  اساتید و دانشجویان انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست  و معاونت دانشکده یاد شده در محل دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد .

رئیس اداره محیط زیست  طبیعی خراسان رضوی طی سخنانی  با اشاره به  مفهوم تنوع زیستی در سه سطح ژن، گونه و اکوسیستم  عنوان داشت : کشور ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و وجود اقلیم های متفاوت  ، اختلاف دما  و ارتفاع در نقاط مختلف، دارای تنوع زیستی بسیار غنی از انواع گونه های زیستی جانوری و پوشش گیاهی است و از این لحاظ در دنیا جزو کشور های برتر به شمار می رود به نحوی که  حیات وحش سه قاره  دنیا در  ایران مشاهده و گزارش شده است.

محمد مهدی توکلی ادامه داد:  متأسفانه طی چند دهه اخیر به دلیل بی توجهی به مسائل زیست محیطی با روند رو به افزایش نابودی گونه های گیاهی و جانوری و تخریب زیستگا ه ها مواجه هستیم که ادامه این روند ، تأثیرات منفی بر جامعه و همچنین سلامت نسل آینده خواهد گذاشت.

وی ضمن مطرح کردن ارزش های مهم حیات وحش و نقش آن در چرخه حیات و زندگی انسان، عنوان کرد: این موضوع  تاکنون به صورت جدی مورد توجه قرار نگرفته و مهمترین دلایل نابودی تنوع زیستی ، شکار بی رویه و غیر مجاز، وجود تعداد زیاد سلاح های شکاری ،تخریب زیستگاه ها و مناطق بکر طبیعی، وجود زباله و پسماند در طبیعت رودخانه و دریاچه ها، خشکسالی و کاهش منابع آبی و نیز ساخت جاده در محل زیست وحوش است.

توکلی از دانشجویان رشته های مرتبط با محیط زیست درخواست کرد  علم و آموخته های خود را به دیگر اقشار جامعه انتقال دهند و از این رهگذر درحفظ محیط زیست سهیم شوند.

وی در ادامه اظهار داشت:  استان خراسان رضوی  با دارا بودن 41 منطقه  حفاظت شده از حیث تعداد مناطق رتبه اول را در کشور دارد و وجود این پتانسیل و حفاظت مستمر و شبانه روزی از مناطق  توسط  محیط  بانان پر تلاش،  باعث غنای تنوع زیستی شده است.

وی همچنین  از اهداف و وظایف سازمان حفاظت محیط زیست سخن گفت و به برخی از مهمترین قوانین محیط زیست و جرایم شکار و صید و معرفی گونه های شاخص زیستی استان و طبقه بندی حفاظتی حیات وحش ایران اشاراتی داشت که مورد توجه حاضران قرار گرفت.

در پایان جلسه، اساتید و دانشجویان  به ارائه  نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در خصوص تداوم برگزاری دوره های آموزشی به صورت تخصصی تاکید شد.

سایر تصاویر در ادامه مطلب...


 
 
تفاهم نامه محیط زیست و گردشگری
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٧
 

تفاهم نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا شد

 

منبع:پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست(پام)

این تفاهم نامه در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر حفاظت از محیط زیست به عنوان یک وظیفه عمومی، همچنین تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله و به منظور توسعه طبیعت گردی پایدار و تقویت زیرساخت های کشور در حوزه گردشگری و محیط زیست امضا شد.

تفاهم نامه همکاری میان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در 7 ماده با اعتبار 5 سال امضا شد.

توسعه همکاری به منظور رفع مشکلات حوزه طبیعت گردی کشور، اشاعه فرهنگ زیست محیطی و طبیعت گردی همسو با حفاظت از منابع زیستی، اعمال تدابیر لازم جهت مشارکت جوامع محلی در طرح ها و پروژه های توسعه طبیعت گردی از جمله اهداف امضای این تفاهم نامه است.

سیاست گذاری و هماهنگـی در زمینه توسعه طبیعت‌گردی به‌ منظور بهـره‌برداری خردمندانه مبتنی بر اصول و مبانی توسعه‌پایدار و ظرفیت قابل‌تحمل محیط‌‌زیست کشور، هماهنگی و بهره‌برداری از ظرفیت‌های دو سازمان به‌ منظور پیشبرد اهداف کلان طبیعت‌گردی کشور، تسهیل در صدور مجوزهای لازم به ‌منظور ورود گردشگران در قالب تورهای طبیعت‌گردی به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.

ارزیابی و ارائه گزارشات نظارتی بر وضعیت زیست‌محیطی مراکز تفریحی -  توریستی موجود، تدوین شرایط و دستورالعمل‌های تخصصی مرتبط در چارچوب وظایف قانونی، اجرای توأمان برنامه‌های حفاظتی، احیائی و طبیعت‌گردی بر اساس ظرفیت‌برد مناطق تحت مدیریت سازمان، تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها و ضوابط طبیعت‌گردی در مناطق تحت مدیریت سازمان به‌منظور اجرایی‌ کردن طرح‌های جامع مدیریت مناطق،تهیه طرح‌های مدیریت توجیهی و تفصـیلی برای مناطق تحت مدیریت سـازمان و تالاب‌هـای مهم کشـور به منظور تحقق استفاده‌های چندجانبه آموزشی، پژوهشی و تفرجی، همکاری در حفظ اماکـن تاریخی و فرهنگـی واقـع در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌ زیست، تعیین ضوابط و مقررات لازم جهت حفاظت و احیاء سیمای‌طبیعی و اجزای تنوع‌زیستی مناطق طبیعت‌گردی کشور و جلوگیری از هرگونه ورود و خروج اجزای تنوع زیستی در این مناطق، برخی از تعهدات سازمان حفاظت محیط زیست در این تفاهم نامه است.


 
 
نمرات میان ترم برنامه ریزی گشت
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٧
 

با سلام

دانشجویان محترم دانشگاه پردیسان، جهت مشاهده نمرات میان ترم درس "برنامه ریزی و عملیات گشت های مسافرتی" به قسمت «ادامه مطلب» مراجعه نمایید.

نمرات از 20 محاسبه شده است.


 
 
دانلود جزوه بیولوژی2
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ٥:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢
 

دانشجویان رشته تکنولوژی محیط زیست، جهت دریافت جزوه "بیولوژی حیوانات شکاری-قسمت دوم" ،لینک زیر را دانلود نمایید...

 

دانلود جزوه

حجم :850 کیلوبایت


 
 
اعلام نمرات میان ترم-جاذبه های فرهنگی ایران
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢
 

با سلام

دانشجویان کاردانی رشته مدیریت جهانگردی دانشگاه پردیسان، جهت مشاهده نمرات میان ترم درس "معرفی جاذبه های فرهنگی ایران" به قسمت «ادامه مطلب» مراجعه نمایند:

توجه :نمرات از 15 محاسبه شده است.


 
 
اتفاق نادر در سایت سلامی خواف
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱
 

یک اتفاق نادر در سایت سلامی خواف


مسئول حفاظت محیط زیست خواف از انتقال دو رأس بره میش وحشی که توسط متعدیان به طبیعت از وجود مادر محروم شده بودند به سایت پرورش و تکثیر قوچ و میش سلامی این شهرستان  خبرداد.

به گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، عباس طاهریان افزود: بره میش های چند روزه توسط یگان حفاظت این شهرستان به سایت منتقل شدند و خوشبختانه انتقال آنها همزمان با زایمان یکی از میش ها ی موجود در سایت بود و با انتقال دو بره میش یاد شده ،  علی رغم اینکه میش ها حاضر نیستند به غیر از برۀ خود ، به بره ای دیگر شیر دهند، میش مادر آنهارا نیز درکنار بره تازه متولد شدۀ خود پذیرفت و اقدام به شیر دادن آنها کرد.

 وی ادامه داد: گاهی حیات وحش ظلم و خودخواهی انسانها را به زبان خود جبران می کنند و به فرموده خداوند در آن درسهایی برای انسانها نهفته است اگر درآن اندیشه کنیم.


طاهریان در پایان افزود : برخی مواقع عده ای سودجو همزمان با زاد و ولد حیات وحش خصوصاً آهو ، میش و بز وحشی با زنده گیری بره های آنها به جهت خرید و فروش و یا نگهداری باعث مشکلاتی می شوند که مهمترین آن را می توان کاهش جمعیت گونه های شاخص و یا عدم امکان رهاسازی مجدد گونه صید شده بدلیل انس به انسان نام برد.

 


 
 
عملکرد یک ساله محیط زیست خواف
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱
 

عملکرد یک ساله(1392) اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خواف

به نقل از ریاست اداره، آقای مهندس طاهریان-نشریه آوای رود-شماره 66-صفحه5

جهت دریافت و دانلود فایل، بر روی عکس کلیک کنید


 
 
اردوی درس بیولوژی حیوانات شکاری
نویسنده : محمد مهدی توکلی - ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱
 

با سلام

قابل توجه دانشجویان رشته تکنولوژی محیط زیست دانشگاه خرد گرایان مطهر:

تصویری از درختان ارس منطقه شکار ممنوع کلیلاق*

اردوی یک روزه بازدید از "منطقه شکار ممنوع کلیلاق"(شهرستان فریمان) در روز شنبه 93/3/3 خواهد بود.

ساعت حرکت: 7 صبح از درب دانشگاه

  • همراه داشتن وسایل زیر پیشنهاد می گردد:

-لباس و کفش مناسب (جهت پیاده روی در منطقه)

-کوله پشتی

-تجهیزات انفرادی

-دوربین عکاسی

-کلاه آفتاب گیر

 *منطقه کلیلاق در تاریخ 19-1-91 به عنوان یکی از مناطق شکارممنوع استان خراسان رضوی در روزنامه رسمی اعلام گردید.مساحت این منطقه 41 هزار هکتار و در 15 کیلومتری جنوب شرقی شهر فریمان قرار دارد و مدیریت آن بر عهده اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فریمان می باشد.